• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum Acı Ot Festivali 2022

Bu yıl 4. kez düzenlenen Bodrum Acı Ot Festivali, Bodrum Belediyesi'nin katkılarıyla 12-13 Mart 2022 tarihinde Bodrum severler ile birlikte olacak. Ünlü şefler eşliginde Bodrum´un eşsiz lezzetleriyle tanışmak, otantik Acı Ot Festival havasını solumak ve sevdiklerinizle keyifli anlar ve anılar biriktirmek için 4. Bodrum Acı Ot Festivali’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca festivalin ulaşım sponsoru olduğumuz için gurur duymaktayız.
 
Bodrum Acı Ot Festivali, her yıl olduğu gibi Bodrum Yarımadasının tam ortasında bulunan Ortakent’te yapılacaktır. Hem konumu itibariyle hemde Otantik havasını kaybetmeyen ulaşım olarak Bodrum’un en kolay yeri olan Ortakent'tir. Bodrum Transfer hizmetlerimiz ile festival alanına ulaşım için firmamızdan destek alabilirsiniz. Uçak ile gelen misafirlerimizde Bodrum Havalimanı transfer şirketleri arasında en güvenli ve ekonomik seçeneklerin yer aldığı ekonomik Bodrum transfer hizmetlerini satın alabilirler.
 
Festivalde, harika ve birbirinden farklı lezzetler ile tanışabilirsiniz. 4. Bodrum Acı Ot Festivali, Bodrum Belediyesi, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf Sanatkarlar Odası ve OYDER destek ve iş birliği ile gerçekleşecek. Bodrum Acı Ot Festival öncesi Bodrum Belediyesi toplantı salonunda acı ot, körek mantarı ile Bodrum bölgesine ait çeşitli otların ve satışı yapılacak yerel ürünler ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.
 
Toplantının gündeminde Türk Kültürünün eşsiz tarih kokan lezzetlerini tanıtmak, Bodrum'da gastronomi turizmini canlı tutmak ve mevcut turizm kaynaklarını daha da artırmak adına Acı Ot Festivalinin ne kadar önemli bir yer tuttuğunu dinleyicilere izah ettiler. Günümüzde yerli ve yabancı insanların değişik kültürlere olan ilgisi, sağlıklı yaşam hakkında gün geçtikçe daha fazla bilinçlenmesi yöresel mutfaklara olan talebin gitgide dahada artmasına sebep olmaktadır. Bodrum da 800’ü aşkın bitki türleri bulunurken, 50 civarında ot yemeği çeşidi mevcuttur. Bodrum Ege mutfağında kendisini bu zenginlik ile diğer tüm mutfaklardan ayırmaktadır. Bölgemizde yetişen sayısız ot çeşitleri ve bu otla yapılan yemekler sayesinde günden güne insanların daha fazla ilgisini çekmektedir. İşte tamda bu noktada Acı Ot Festivali kentimizin kalkınması ve ekonomik hareketlenme anlamında büyük katkılar sunmaktadır. Bodrum'un bünyesinde bulunan zengin ot secenekleri gastronomi ile ilgilenenlerin dikkatini çekmekte ve festivallerde ciddi talep görmektedir.
 
Ülkemizin  birçok noktasında düzenlenen bu tarz festivallerde bir yandan o bölgenin yöresel mutfağında kullanılan ot çeşitleri sergilenirken bir yandan da gelecek nesillere aktarılmasını ve korunmasını sağlamaktayız. Bodrum Acı Festivalimizde hem üretim yapan yerlilerin ekonomisine hem de turizmde çalışan otel ve acentalara katkı sağlayacaktır. Pandemi nedeniyle geçen sene yapılamayan festival bu sene yapılarak bölgede Kış turizmi sağlayıp bölge esnafına katkıda bulunacaktır.
 
Sabırsızlıkla beklenen festival alanında toplam 250 adet stant ve Bodrum'lu kadınların evlerinde hazırladığı 30 adet el sanatları standları yer alacak. Festival boyunca yöresel sanatçılar ve  yöresel halk oyunları ile değişik gösteriler ve konserler yapılacak. Festival alanında olacak konser ve gösteriler dışında bu yıl ilk kez Bodrum Acı Ot Gecesi olarak 13 Mart Pazar saat 16:30 da Sanatçı Altay Yahşi sahilde konser verecek. Festivalin her iki gününde Ülkemizin dört bir yanından gelen ünlü şefler mutfak performansları sergileyecek. 
DİĞER YAZILARIMIZ