• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum’da Hatıra Ormanı Oluşturulacak.

Bodrum’da Hatıra Ormanı Oluşturulacak

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 10-17 Nisan tarihleri arasında Bodrum'dan başlayıp İstanbul'da sona erecek. Yarışa 14 ülkeden 25 takım katılacak ve 175 sporcu yarışacak. Bodrum’da oluşturulacak hatıra ormanının açılışı ise bisiklet yarışından bir gün önce gerçekleştirilecek.

Bodrum’da başlayacak olan organizasyonda katılımcılar hava ve kara yolu ile ulaşım sağlayacaklar. Bodrum transfer firması olarak organizasyonda son model araçlarımız ile Milas Bodrum Havalimanı transfer için tüm araçlarımızla seferber olacağız. Ayrıca kara yolu ile gelmek isteyen konuklarımızada adresten adrese Bodrum transfer hizmeti sağlanacaktır.

Cumhurbaşkanlığının gerçekleştireceği organizasyonun tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına turun geçeceği şehirlerin spor il müdürleri ve davetlileri katıldı.

Dünyada ilk kez gerçekleşecek olan etaplı bisiklet yarışı, 10-17 Nisan tarihlerinde yapılacak. Ülkemiz için çok önemli olan bir tur Bodrum'da başlayacak ve İstanbul'da sona erecektir. Organizasyonda, toplam uzunluğu bin 303 kilometre olan 8 etap geçilecek. Bu turun en önemli özelliği doğa ve tarihe saygı olarak belirlenmiştir.

Bu yıl Bodrum'dan başlayarak İstanbul'a gelecek turda toplam 1303 km ve 8 etaptan oluşacak. 7 worldtour takımının yer alacağı yarışta 12 pro takım ve 6 kıta takımı arasında mücadele gerçekleşecek. Chris Froome, Nairo Quintana ve Sam Bennett  gibi profesyonel bisikletçilerin yer alması, bisikler yarışına yönelik uluslararası ilgiyi ve rekabeti artıracaktır.

Bisiklet yarışının geçilecek 8 etabı şöyle:

1-Bodrum ile Kuşadası arası toplam 207 km
2-Selçuk ile Alaçatı arası toplam  158 km
3-Çeşme ile İzmir (Karşıyaka) arası toplam: 123 km
4-İzmir ile Manisa arası toplam 147 km
5-Manisa ile Ayvalık arası toplam 192 km
6-Edremit ile Eceabat arası toplam 205 km
7-Gelibolu ile Tekirdağ arası toplam 135 km
8-İstanbul içinde ise toplamda 136 kilometre

Bisiklet yarışına katılacak takımlar:

Organizasyona katılacak takım listesi

WorldTour takımları

-Team DSM (Hollanda).
-UAE Team Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri)
-Team BikeExchange-Jayco (Avusturya)
-Astana Qazaqastan Team (Kazakistan)
-Bora-Hansgrohe (Almanya)
-Israel-Premier Tech (İsrail)
-Lotto Soudal (Belçika)

Pro Tour takımları

-Alpecin-Fenix (Belçika)
-Team Novo Nordisk (Amerika Birleşik Devletleri).
-Team Arkea-Samsic (Fransa),
-UNO X Pro Cycling Team (Norveç),
-Drone Hopper-Androni Giocattali (İtalya),
-Human Powered Health (Amerika Birleşik Devletleri),
-Burgos BH (İspanya),
-Bardiani CSF Faizane (İtalya),
-Caja Rural-Seguros RGA (İspanya),
-Equipo Kern Pharma (İspanya),  
-EOLO-Kometa Cycling Team (İtalya),
-Euskatel-Euskadi (İspanya),

Kıta Tour takımları

-Sakarya Büyükşehir Belediyesi Pro Team (Türkiye),
-Spor Toto Cycling Team (Türkiye),
-Bike Aid (Almanya),
-Wildlife Generation Pro Cycling (Amerika Birleşik Devletleri),
-China Glory Continental Team (Çin).
-Saris Rouvy Sauerland Team (Almanya),

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, yapılan toplantıda, gerçekleşecek olan turda 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçilerek Gelişen Türkiye'nin farklı bir yüzünü dünyaya tanıtılacağını söyledi. Bu önemli turda Türkiye'nin hem turizmi hem doğayı hem tarihi hem de ilk defa 2 kıtayı 2 kez geçilecektir.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, böylece 8 gün sürecek ve bu süre boyunca dünya bisikletinin gündeminde TRT ve Eurosport'tan canlı yayınlanacak. Yarış, yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşu tarafından yakından takip edilecek.

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda  organizasyondan bir gün öncesinde anlamlı bir projeye imza atılacak. Çevreci bir çözüm olarak yakın mesafelerde ulaşım aracı olması ve fosil yakıt kullanılmamasından kaynaklı hareketle bir hatıra ormanı oluşturulacak. Bu hatıra ormanına bisikletçilerin parkurda kat edeceği mesafe kadar tohum bırakılarak ülkenin orman alanlarının rehabilitasyonuna katkı sağlanacak.

DİĞER YAZILARIMIZ