• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum Evleri Neden Beyazdır?

Bodrum Evleri Neden Beyazdır? Akrepler beyaz renkten korkar!

Akrepler neden beyaz renkten korkar? Haydi tıklayınız.


Bodrum evlerinin neden beyaz olduğu ve camlarında neden mavi şeritli boya olduğunu biliyor musunuz? Tam da iyiki bu makaleyi okumuşum dedirtecek gerçek bir cevap yazımızda yer alıyor.

Bilindiği üzere Bodrum evlerinin mimarisi beyaz küçük şirin yapıdadır. Dikkat ederseniz bu küçük şirin Bodrum evlerinin renkleri beyaz pencere ve kenarları genellikle mavidir. Aslında bu renklerin tercih edilme sebebi şık görünmesi değil aksine güvenlik amaçlıdır.

Bodrum da günümüzde çok rastlanmasa da akreplere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlılar beyaz renkte kendini korunmasız hisseden sürüngenlerdir. Bu nedenle beyaz renkten uzak durdukları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Peki ya mavi renk dediğinizi duyar gibiyiz. İşte mavi renk kullanılmasının gerçek nedeni ve cevabı akrepler mavi rengi bizim gördüğümüz gibi görmezler aksine onlar için tehlikenin rengi ateşi ifade etmektedir. Bölge de yaşayan ve yaşamış halklar kendilerini bu canlılardan koruma ve can güvenliği amaçlı beyaz rengi tercih etmişlerdir.

Bölge de ve Bodrum da beyaz rengin seçilmesinin bir diğer nedeni bilindiği üzere beyaz renk güneş ışınlarının en az etkilediği renktir. Yazın çok yüksek derecede sıcaklıklar görülmektedir. Bodrum hava durumu yaz aylarında gölgede 40-45 °C santigrat dereceyi görmektedir. İşte tam da bu nedenle evlerde beyaz renklerin tercih edilmesi çok normalir.

DİĞER YAZILARIMIZ