• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum'da Ne Hediye Alınır?

BODRUM’DA NE HEDİYE ALINIR?

Bodrum’da ne hediye alınır? Sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda siz değerli konuklarımızın Bodrum tatilinizden hatıra olarak sevdiklerinize götürmek isteyeceğiniz hediye önerilerinde bulunacağız. Gezdiğiniz gördüğünüz her yerden mutlaka hatıra almak istersiniz. En önemlisi de ne alacağımızı bilmek. Bodrum hediyelik eşya alırken hiçbir şey bulamazsanız bile magnet alır dediğinizi duyar gibiyiz. Sizi bu makalemizde Bodrum’da ne hediye alınır ve Bodrum’da hediye nereden alınır? Sorusunu yanıtlayıp bu dertden kurtarmaya çalışacağız. Kendinize hatıra olarak yada sevdiklerinize Bodrum hediyesi almak veya almak için çok özel yerlere yönlendireceğiz.

Sevdiklerinize Bodrum’a özgü bir hediye almak isterseniz birçok seçenek bulunmakla birlikte bunun başlıcaları; Bodrum Sandaleti, Su Kabağı Lambası, Mandalina Reçeli, el yapımı kolye veya bilezik , Otantik Halı, Mandalina Lokumu’dur. Bu saydıklarımızın haricinde, Bodrum’da yaşayan ve bu sanatçıların yapmış olduğu seramik tabak ve vazolar ve heykellerde oldukça popülerdir. Bodrum’a ait yöresel kıyafetler de çok güzel bir Bodrum hediyesi olacaktır. Bodrum Sandaleti güzel bir Bodrum hediyesi olacaktır.

-Bodrum Sandaleti

Bodrum’da ne hediye alınır diyince ilk akla gelen en önemli sembol hediye Bodrum Sandaleti’dir. Bodrum Sandaleti yapımcısı deyince Ali Güven en ünlü isimdir. Kısaca sizede bahsetmek isteriz ki; Ali Güven usta 1966 yılında Bodrum’a gelen yabancı arkeologların ayağında o güne kadar görmediği bir ayakkabı görerek onlara hayran kalır ve hemen üretmeye başlar. Sadece saf deri ve köseleden sandaletin üretimini yapar. Herkes inanılmaz ilgi gösterir ve bu sayede Bodrum sandaleti dünya markası olmayı başarır.

Birçok ünlünün de Hollywood filminde Bodrum Sandaletleri kullanılır. Sıcak olan mevsimlerde ve havanın güzel olduğu bölgelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz Bodrum sandaletleri çok rahat ve kullanışlıdır, ayakları asla terletmez. Bodrum Sandaleti çok özel bir hediye olacaktır. Bodrum merkezde barlar sokağında çok uygun fiyatlarla rahatlıkta bulabilirsiniz.

-Bodrum Su Kabağı Lambası.

Bodrum’u temsil eden en önemli hediyelik eşyalardan bir diğeri de Bodrum Su Kabağı Lambası’dır. Bodrum’un çoğu yerinde görebileceğiniz ve kesinlikle almalıyım diyebileceğiniz bir hediye alternatifidir. Daha önceden bilmiyorsanız kısaca bahsedelim Bodrum Su kabağı lambası bildiğiniz ve tanıdığınız su kabağından yapılıyor. Yapılışı ise su kabakları ilk önce güzelce temizleniyor sonrasında altı kısmı açılıp içi boşaltılıyor ve kurutuluyor sonra da özenle imalatını yapan usta tarafından motifi çiziliyor. Sonrasında ise su kabağı delinip boncukları takılıyor ve vernik uygulaması yapılıyor. En sonunda elektrik bağlantıları yapılıyor ve işlem tamamlanıyor.

Bodrum Su Kabağı Lambaları aplik, abajur, avize olarak yapılıyor. Dilerseniz Yalıkavak Çarşı Caddesi’nde, Bodrum merkezde, Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nda Bodrum Su Kabağı Lambası satan mağazalar bulabilirsiniz.

-Bodrum Otantik Halı

Bodrum’a özgü hediyelik eşyaların arasında en popüler olan bir diğeri de Bodrum Otantik halıdır. Özellikle yabancı turistler tarafından çok yoğun talep görmektedir. Bodrum Otantik halının el işçiliği oldukça beğeni toplamaktadır. Bodrum’un çevre köylerinde kadınların evlerine kurmuş oldukları halı tezgahında örülmektedir. Bu halıları Yalıkavak giyim pazarında, Bodrum merkezde ve Turgutreis halk pazarında bulabilirsiniz. Ayrıca Bodrum’a 25 kilometre uzaklıkta Etrim köyünde de oldukça seçeneklerin çok olduğu Etrim halılarını bulabilirsiniz.

-Bodrum Mandalina Reçeli

Bodrum Mandalinası, Bodrum bölgesindeki en popüler yiyecektir. Bodrum Mandalinası’ndan reçel,  lokum, gazoz ve kolonya yapılmaktadır. Bu sayılanların içinde en popüler olan Mandalina Reçeli’dir. Bodrum bölgesinde yer alan hemen hemene tüm Bodrum kahvaltı mekanları menülerinde bulunmaktadır. Ayrıca emen hemen tüm Bodrum şarküterilerinde bulunmaktadır. Bodrum Mandalina Reçeli de sevdikleriniz için çok özel bir Bodrum Hediyesi olacaktır.

DİĞER YAZILARIMIZ