• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

İzmir Depreminde Ağır Bilanço

İzmir'de, 30 Ekim 2020 tarihinde saat 14:51 de merkezüstü Ege kıyılarında 6.9 şiddetinde  deprem meydana gelmiştir. Depremde son 24 saat içerisinde 25 ölü ve 831 yaralı bulunmaktadır. Deprem gerçekleştikten sonra 37 kez 4 şiddetinde ve 521 kez artçı sarsıntı yaşanmıştır. Artçı sarsıntılar hala devam etmektedir. Bu şiddetli deprem İzmir'in yanı sıra Manisa, Aydın, Bodrum ve İstanbul'dada hissedilmiştir. Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamada 15 gün kadar daha artçı sarsıntıların süreceği belirtilmiştir.

•   İzmir Depremindeki Ağır Bilanço
Yaşanan bu doğal afette toplam 25 kişi hayatını kaybetmiş olup 831 kişi yaralanmıştır. Yaralıların tedavileri hastanalerde devam etmektedir. Toplamda 17 bina depremdeki sarsıntıdan yıkılmıştır. Enkaz arama çalışmaları 9 binada bitmiş olup kalan 8 binada çalışmalar büyük bir titizlikle devam etmektedir. 

•   Doğa Bilimcisi Mustafa Kılıç 15 saat önce depremi bildi.

Ünlü Doğa Bilimcisi Mustafa Kılıç İzmir depremi gerçekleşmeden 15 saat önce twitter hesabında yapmış olduğu açıklamada depremin olacağının haberini vermişti. Tahminleri 4-5 arasında bir şiddette olacağını öne süren Doğa Bilimcisi Mustafa Kılıç'ın depremin şiddeti ile ilgili olan tahmini dışında tüm verileri doğru çıktı.

•   Yunan adası Sisam'da depremden sonraki son durum.

Sisam adasıda yaşanan felaketten büyük hasar aldı. Ege denizi açıklarındaki depremde Sisam adası sular altında kaldı. 14 kişinin boğularak hayatını kaybettiği adada önce deprem sonrasında tsunaminin üst üste yaşandığı bölgede izler silinmeye çalışılıyor. Adada yer alan birçok evde çatlaklar ve yıkılmalar meydana geldi. Tarihi Panagio Theotokou kiliseside ciddi boyutta zarar gördü.

•   Sanat Camiası deprem sonrası tek yürek oldu.

Sanat Camiası İzmir depremi ile ilgili yaşadıkları üzüntü ve endişeyi twitter ve instagram hesabından paylaşarak depremzedelere ellerinden geldikçe destek olmaya çalıştılar. Sihirli annem dizi oyuncusu Gizem Güven 1999 depreminde yaşadığı ve annesi ile olan resmini paylaşarak üzüntüsünü dile getirdi. Ünlüler paylaşımları artırarak enkaz ile ilgili gelen yaralıların bilgilerini oldukça geniş bir platformda yaygınlaştırarak haber vermelerine yardımcı oldular.

•   İzmir depreminin simgesi haline gelen Buse kurtarıldı.

İzmir depreminin simgesi haline gelen Buse Hasyılmaz 9,5 saat sonra arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile enkaz altında konuşan ve bilincini açıkta tutmaya çalışan Buse Hasyılmaz enkazın altından çıkarken bile annesini merak ettiğini söylemişti. Hastanesindeki tedavisi sırasında annesini kaybettiğini öğrendi.

DİĞER YAZILARIMIZ