• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Tam Kapanmada Bodrum'da yaşanan yoğunluk

Tam Kapanmada Bodrum'da Yaşanan Yoğunluk

29 Nisan akşam saat 19:00 itibariyle başlayıp 17 Mayıs saat sabah saat 05:00 e bitecek olan tam kapanma öncesinde ülkenin dört bir yanındaki şehirlerden Bodrum’a akın halinde göç başladı. Bodrum'a göç edenler şehirde büyük kaos yarattı. Durumun vahimliğinden bahseden Belediye Başkanımız Ahmet Aras bey, “Bu göç için hazırlığımız kesinlikle yok, bu kadar araca yollarımız yetersiz. Su ile ilgili sıkıntımız büyük suyu idareli kullanmazsak her ana bitebilir ve en önemlisi sağlık hizmetimiz kendimize ancak yetiyor” diyerek isyanını dile getirdi.

Yaşanan büyük kaosun ardından Bodrum şehir merkezinin giriş ve çıkışlarında trafik durma noktasına geldi ve uzun araba kuyrukları oluştu. Ahmet Aras'ın en önemli değindiği nokta ise "Normalde bu nüfus Bodrum için 2025 yılında tahmin ediliyordu ama salgın 4 sene geri çekti. Hazırlıkları yapamadan birdenbire kaosla karşılaştık. Şu anda Bodrum'da bir kaos olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. En büyük korkumuz gelenlerin bize bulaşı taşıması ve vakaları arttırması. Bodrum'daki sağlık sistemimiz sadece kendi nüfusumuza göre organize edilmiştir. 30 yoğun bakım yatağımız, 300 hastane yatağımız bulunmaktadır. Eğer hasta sayısı artarsa, buradaki sağlık sistemi çökecektir. Herkesin çok dikkatli olup sokağa çıkmaması lazım" diyerek şehrin yaşamış olduğu göç ile ilgili telaşını dile getirdi. 

Son gelen göç ile Bodrum’da trafik durma noktasına geldi. Nüfusumuzun 500 binin üzerine çıktığını tahmin ediyoruz. Şu an son 3 günde 24.000 e yakın araç giriş yaptığını tespit ettik.  

Türkiye'de son alınan karar ile tam kapanma öncesi Bodrum’a akın yaşanırken Bodrum belediyesinden etkileyici bir ‘tbt’ geldi. Bodrum Belediyesi, instagram hesabından ilçe nüfusunu 6 bin olarak gösteren nüfus tabelasının önünde Kadir İnanır’ın poz verdiği fotoğrafı paylaşırken “Hey gidi günler” dedi.

Bodrum, kısıtlamanın başlaması ile tarihinin en sakin günlerinden birini yaşıyor. İlçenin pek çok yerinde sokak ve caddeler boş kalırken kısıtlamadan muaf olan yabancı turistler Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Atatürk Bulvarı'nda gezintiye çıktılar. Kumbahçe, Paşatarlası, Gümbet ve Bitez sahilleri ise denizin tadını çıkardılar. Hava sıcaklığının yaklaşık 29 derece, deniz suyunun ise 19 derece olarak ölçüldüğü Bodrum sahillerinden turistler denize girip, güneşlendi. Muaf olmadığı halde kısıtlamayı hiçe sayan vatandaşlarında çocuklarıyla sahile gelip, çocuklarıyla kumlarda oynayıp, denize girmeleri dikkat çekti.

Diğer yandan, polis, jandarma ve zabıta ekiplerinin kısıtlamaya yönelik denetimleri ilçenin birçok noktasında sürdürmektedir.

DİĞER YAZILARIMIZ