• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Kahramanmaraş Gaziantep Depremi 2023

Son dakika deprem haberleri

Ülkemizde yaşanan iki büyük deprem felaketinin yaralarını sarılmaya çalışılıyor. 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı.

7,8 büyüklüğündeki ilk deprem Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana geldi.

7,6'lik bu depremin ardından saat 13.24'te bir Elbistan merkezli sarsıntı daha meydana geldi.

Yaşanan depremler Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Elazığ ve Malatya'da büyük yıkıma yol açtı. Yaşanan depremlerde resmi olarak can kaybı 43 bin 556'ya yükseldi.

AFAD 7gün 24 saat bölgedeki artçı depremlerin devam ettiğini açıkladı. Yaşanan iki depremden sonra Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin ardından 7 bin 200 artçı sarsıntı meydana geldi.

Sahada sürekli görev alan kurumlar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aracılığı ile alınan son bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 455 bin 098 depremzedenin bölgelerden tahliye edildiği belirtildi.

Deprem son dakika haberleride iyi değil. Yaşanan büyük felaket sonrasında ölü ve yaralı sayısı ile hasar durumu giderek artmaktadır. Kahramanmaraş Elbistan ve Pazarcık’da yaşanan  7,8 ve 7,6'lık depremler sonrasında bilanço gün gittikçe ağırlaşmaktadır. Yaşanan yıkıcı depremlerin etkilendiği Kahramanmaraş, Osmaniye, Şanlıurfa, Kilis, Adana, Diyarbakır, Adıyaman, Hatay, Malatya, Elazığ ve Gaziantep ve daha birçok il ve ilçe etkilendi. Deprem yaşanılan bölgelerde OHAL ilan edilmiştir.  Herkesin merak etmiş olduğu "Kahramanmaraş depreminde kaç kişi öldü ve kaç kişi yaralandı?" sorusuna istinaden yapılan enkaz çalışmalarının halen devam ettiğini hatırlatmak gerekir. Büyük kayıpları yaşadığımız Kahramanmaraş depreminde can kaybı, yaralı sayısı ve binalarda oluşan hasarın boyutuna ilişkin son dakika açıklamaları sürekli takip etmekteyiz.

6 Şubat depremi merkezüssü Kahramanmaraş ve Gaziantep'te meydana gelen 7,8 ile 7,6 şiddetindeki deprem, 11 ilin yanında Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illerinde de ciddi boyutta hissedildi.

20 Şubat’ta peşpeşe yeniden gerçekleşen depremlerde Hatay ve ilçelerinde oldukça etkili oldu. 6.4 ve 5.8 şiddetindeki depremlerde 15 gündür yaşananlardan sonra ağır hasarlı binaların yıkılmasına neden oldu. Enkaz kaldırma alanında çalışan ekipler, vatandaşları binaların çevresinden uzaklaşmaları ve binalara girmemeleri konusunda sürekli uyarılarda bulundu.

-EVİM YUVAN OLSUN KAMPANYASI

Depremzedeler için başlatılan "Evim Yuvan Olsun" kampanyasına isteyenlerin evlerini depremzedelerin kullanımına ücretsiz sunabileceğini veya indirimli kiraya verebilmektedir.

Deprem kaynaklı kira ve nakliyedeki fahiş fiyatlara yönelik sıkı denetimler yapılmaya başlanmıştır. Bu durumlarla karşılaşan vatandaşlarımızın valilik, kaymakamlık ve afet koordinasyon birimleri aracılığıyla da şikayette bulunabilirler.

Bizlerde Vip Bodrum Transfer ailesi olarak depremin ilk gününden itibaren araçlarımızı bölgeye göndererek lojistik ve özel ulaşım konusunda destek sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürmüş bulunmaktayız.

 

DİĞER YAZILARIMIZ