• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum'un En Meşhur Yemekleri

Bodrum’un en meşhur yemekleri özelinde Ege bölgesinin Muğla iline bağlı olan Bodrum ilçesi, turizme açık bir bölge olduğu kadar yemekleri ile de oldukça meşhurdur. Hem kış hem yaz mevsiminde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Bodrum, lezzetli yemekleri ile de kendisini ziyaret edenleri hayrın bırakıyor. Tüm ege bölgesinde meşhur olan kabak çiçeği dolması gelir. Kıymalı ve çeşitli baharatlar, pirinç gibi malzemeler ile yapılan ve her otel ve restoranda bulunan kabak çiçeği dolmasının en önemli özelliği, kabak çiçeklerinin sabah gün doğumu esnasında toplanmasıdır. Çünkü kabak çiçeği sadece sabah saatlerinde açılır. Gün doğumundan sonra kapanan çiçekler, dolma yapmak için ideal olanı açıldığı sabah saatlerinde toplanmasıdır.

Bodrum Çökertme Kebabı

İsmini Osmanlı döneminde yaşanmış olan bir hikâyeden alan Çökerme türküsünden alan çökertme kebabı, sadece bodrum ilçesine has bir et yemeğidir. Kabak çiçeği dolması gibi zeytinyağlı bir yemek olan çökertme kebabının ana malzemesi biftektir. İnce ince jülyen şeklinde doğranan biftekler marine edilmesi için bir kaba alınır. İçerisine küçük küçük doğranmış soğan, sarımsak, zeytinyağı, sirke, kekik, kimyon ilave edilerek bir saate yakın sürede bekletilir. Ardından ince ince doğranarak kızartılan patateslerin üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızartılmış baharatlı domates sosu ilave edilir. En son ise marine edilen biftekler tavada pişirilerek patatesin üzerine dökülerek servis edilir.

Deniz Ürünlerinin Merkezi Bodrum

Bir sahil bölgesi olmasının da etkisi ile Bodrum mutfağının vazgeçilmez ürünleri deniz ürünleridir. Bodrum bölgesine gelen vatandaşlar, Bodrum havalimanı transfer hizmeti ile gidecekleri otele kadar eşlik edilir. Birçok hizmetin yanı sıra Bodrum'un en ünlü yiyeceklerin tanıtıldığı firmamızın önerdiği lezzetler arasında ilk sırayı kuşkusuz deniz ürünleri alır. Kalamar, Alabalık, Ahtapot ve Karides gibi deniz ürünlerininin muhteşem lezzetleri ile tanışmak mümkün. Bodrum'da otel ve restoranlarında olmazsa olmazı olan deniz börülcesi, ilkbahar ve yaz mevsiminde tüketilen ve çok faydalı olan deniz tuzu ile yetişmiş bir deniz ürünüdür. Genellikle salata olarak tüketilen deniz börülcesinin hazırlaması da oldukça pratiktir.

Yeşil Bitkiler ve Salatalar

Bodrum, Ege bölgesinde bulunması nedeni ile özellikle bahar aylarında bin bir çeşit bitkiye ev sahipliği yapar. Çok faydalı olan bu bitkilerin başında sarmaşık gelir. Genellikle dağ ve kırlardadır. Ormanda kendiliğinden çıkan sarmaşık, sadece ilkbahar aylarında yetişir. Kavrularak üzerine yumurta kırılarak tüketilen sarmaşık sadece ege bölgesinde yetişir. Kavrularak tüketilen bir başka bitki ise ebe gümecidir. Salata olarak tüketilen ve kırlarda kendiliğinden yetişen ve sağlığa çok faydalı olan diğer bir yiyecek ise turp otu ile hardal otu salatasıdır. Turp otu dışında hardal otu salatası, Kaya Koruğu salatası ve taze börülce gibi ege bitkileri de, haşlanarak içerisine zeytinyağı sarımsak ve limon ilave edilip salata olarak tüketilen yiyecekler arasında gelir.

Zeytinyağlı Meşhur Yemekler

Zeytin ve zeytinyağının bolca yetiştiği Ege bölgesinin en meşhur yemekleri de genellikle zeytinyağlı yapılır. Muğla ve Bodrum bölgesinin en meşhur zeytinyağlı yemeklerinin başında, her otel ve restoranda bulunan zeytinyağlı bamya ve taze fasulye gelir. Bunların dışında yapılan her türlü bitki ve sebze yemekleri, salatalar zeytinyağlı yapılır. Ayrıca restoranlarda ikram olarak servis edilen meze türleri, semiz salatası. Gemici mezesi ve lokum pilavı gibi yardımcı yemekler ise Bodrum yöresinin vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Tatlı olarak ise yine bu yöreye ait olan lokma, kabak tatlısı ve ayva tatlısı gibi mevsimlik tatlılarda deneyenleri hayran bırakır. Tüm transfer hizmetleri için firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

DİĞER YAZILARIMIZ