• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum’da Görülmesi Gereken Müzeler

Muğla'nın incisi olarak bilinen ve her yıl turist sayısını aşan Bodrum'da gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Güzel plajları ve adını taşıyan antik kalıntıları ile Bodrum'da unutulmaz bir konaklama geçirebilirsiniz. Yaz aylarında her yıl yazlık sahipleri, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Ege Denizi'nin incisi Bodrum'da birçok güzellik sizi bekliyor. Tarihi güzelliğinin yanı sıra Arnavut kaldırımlı kaldırımları, harika restoranları, yemyeşil doğası ve manzarasıyla doğa harikası Bodrum, herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Bodrum’da gezilmesi gereken birçok müze yer alır. Bodrumda ye alan müzeler;

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Müze, Bodrum kalesinde, şehir merkezine yaklaşık 200 metre uzaklıkta; Yıllar önce yapılan kazılarda toplanan eserlerin yanı sıra kazı ve sualtı kazılarında elde edilen eserler de bu kategoride yer alıyor. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum'un en popüler turistik alanlarından biridir. Burası Türkiye'deki tek sualtı arkeoloji müzesidir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 1 galeri bulunuyor. 1 odada ayrı ayrı sergilenen eserlerin çoğu amfora motiflerine sahiptir. Bu eserlerin çoğu süngerle dalışla ilgilenenler tarafından üretilmiş ve müzeye bağışlanmış eserlerdir. Batık geminin kalıntıları, müzenin öne çıkan eserlerinden biri olan müzede sergilenenler arasında yer alıyor. Batık gemiyle ilgili bir bilgi daha var; Hayatta kalan en eski batık gemi olduğu bilinmektedir. Sualtı Arkeoloji Müzesi'ndeki her galeride ayrı bir tarihi eser olan bir kalıntı bulunabilir. Antik sualtı eserleri arasında kaybolmak istiyorsanız müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. .

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Bodrum güzergâhı üzerinde Yakaköy'de yer alan Bodrum'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Köye, şehir merkezine yaklaşık 11 km uzaklıktaki Yakaköy'e kadar Ortakent kavşağından batıya doğru Bodrum Konacık yolu takip edilerek ulaşılabilir.2013 yılında açılan ve muhteşem mimarisi ve konumuyla turistlerin ilgisini çeken Sanat Köyü’de bir kaçamak noktasıdır. Bodrum 'da tatil günlerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Sanat Köyü, tasarım stüdyoları, sanat galerileri ve sanatçıların kültür mozaikleri sergilenen ürünleri ile ziyaretçilerine çok keyifli anlar sunuyor.

Zeki Müren Müzesi

Sanatsal güneşi Zeki Müren Bodrum'daki evinde son günlerini geçirdi. Zeki Müren'in vefatından sonra yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüş ve Zeki Müren Sanat Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze bahçesinde; Zeki Müren'in arabası ve heykeli müzenin içinde yer alıyor; Sahne kostümleri, takılar, tablolar, ödüller, fotoğraflar, kişisel eşyalar ve hayran mektupları sergileniyor. Zeki Müren'i hayatını ve eserlerini inceleyerek daha yakından tanıdığınızda, müzeyi gezerken mutlaka nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.

Bodrum Deniz Müzesi

2010 yılında Bodrum Kalesi önüne kurulan çadırda eserlerini sergileyen Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Belediyesi'nin de desteğiyle Eski Çarşı'ya taşınmış ve eserler kapılarını halka açmıştır. Müzede çeşitli yerlerden toplanan geleneksel Bodrum tekneleri ve deniz kabukları, balıkçı Halikarnaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı'ya ait kişisel eşyalar, fotoğraflar ve tarihi belgeler sergileniyor. Müzede sürekli olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Müze ziyaretiniz sırasında kendinizi farklı konularda eğitebileceksiniz.

ARThill - Ender Güzey Müzesi

Bodrum merkeze yaklaşık 17 km. Alazeytin Köyü'nde bulunan ARThill - Ender Güzey Müzesi, sanatçının 5 yıllık deneyimini paylaşmak ve "bütünsel sanat" kavramını yansıtmak amacıyla kurulmuş özel bir müzedir. Ender Güzey tarafından tasarlanan özgün mimarisiyle müze, galerileri, atölyeleri ve heykel parkı ile ziyaretçilerine etkileyici bir sanat deneyimi sunuyor. Müze ayrıca kalıcı ve geçici eğitim sergileri ve programları sunmaktadır. Bodrum Havalimanı transfer şirketi olarak 7/24 vip araçlarla Bodrum’da hizmet vermekteyiz. Uzman kadromuz ile firmamızdan Bodrum Transfer hizmet alabilirsiniz.

DİĞER YAZILARIMIZ