• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum'un adı nereden geliyor?

Bodrum’un adı nereden geliyor?

Dünyadaki en önemli turizm merkezlerinden olan Bodrum Muğla ilçesine bağlı olan ve ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisidir.

Bodrum’a Bodrum ismi neden verilmiştir?

Bodrum’a Bodrum ismini veren Aziz Petrus Kalesi adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus'a ithaf edilmesiyle ilk önce şehire 'Petrium' adı verilmiştir. Sonrasında bu isim zaman içerisinde değişiklik göstererek önce halk tarafından 'petrum' sonra 'potrum' ve en sonunda 'Bodrum' olarak söylenir olmuştur ve o isimlede kalmıştır.

Bodrum’un eski adı nedir?

Dillere destan olan güzelliği ile herkesi büyüleyen efsane şehir Bodrum ilk olarak M.Ö.650 yılında Megeralılar tarafından bölgeye hakim olan Karialıların, Bodrum üzerindeki egemenliğine son vermiştir. Megeralılar ise şehri genişleterek adını da Halikarnassos (Halikarnas) olarak değiştirmişlerdir.

Bodrum ne zaman Türklerin oldu?

Ülkemizin en güzel beldelerinden birisi olan Bodrum M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir.

Bodrum'u kim fethetti?

Herkesin en merak ettiği sorulardan biriside Bodrum kimler tarafından fethedildi?  Bu sorumuzun cevabı Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos'u fethi ile birlikte Bodrum bölgesini de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılarak daha da büyük bir yüzölçümü elde edilmiştir.

Bodrum'da kimler yaşadı?

Her zaman Dünyada gözde olan mavi ve yeşilin en güzel tonlarını görebileceğimiz Bodrum Yarımadası, Anadolu'da gelmiş geçmiş birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunlar; Dorlar, Karyalılar, Lelegler, Megeralılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar bu uygarlıklar arasında yer alıp tarihte derin izler bırakmıştır.

Bodrum İl mi? İlçe mi?

Türkiye’de olduğu kadar dünyada da büyük nam yapmış olan Bodrum yarımadası turizm açısından en çok tanınan ve bilinen bir ilçedir. Nüfus açısından ülkemizde bir çok ilden kalabalık nüfusa sahiptir. Muğla ili genelinde de Muğla merkez ve Fethiye'yi geçerek en büyük ilçe unvanına sahip olmuştur.

Bodrum Ege Denizi mi? Akdeniz mi?

Çok merak edilen bir diğer soru ise Bodrum Ege denizi mi? Akdeniz mi? sorusudur. Bodrum Ege Bölgesi'nde yer almaktadır ve ege denizidir. Bodrum Muğla iline bağlı bir ilçedir.

Bodrum Neden Ünlü?

Bodrum neden ünlü sorusunu herkesin merak ettiğini düşünüyoruz. Bu sorunun gerçekten bir çok cevabı ve Bodrum’un ünlü olmak için bir çok haklı nedeni bulunmaktadır. Bodrum, gerek masmavi denizi gerek yemyeşil harika doğası ve tarihi yerleri ile meşhurluğunu Avrupa ve tüm dünya geneline duyurmuştur. Bodrum’un birçok özel yeri bulunmaktadır. Ve tüm yerli yabancı tursitleri kendisine hayran bırakmaktadır. Ayrıca gastronomi konusunda da büyük nam salmıştır.

DİĞER YAZILARIMIZ