• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Her yıl düzenlenen Bodrum sürdürülebilir yaşam film festivali bu yılda sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Program farklı ülkelerin dahil olduğu uzun ve kısa metrajlı film ve belgesellerin gösterimiyle oluşuyor. Festival hem ülkemizden hem de farklı ülkelerden gelenlerin ilgisini çekmektedir. Türkiye’nin farklı şehir ve bölgelerinde de festival devam eder.

2008 yılından bu yana her sene Bodrum sürdürülebilir yaşam film festivali düzenlenir. Pandemi sürecinde program online olarak gerçekleştirildi. Programı düzenleyenler; insanların birbiri ve gezegenin döngüleri ile uyumlu yaşayabileceğini düşünenlerin bir araya geldiği bir buluşmadır. Sloganını kullanır. Birçok gönüllü vakfın desteğini almıştır. Dünyanın sorunları anlaşılır bir şekilde ele alınıp çözümlerin de nasıl olacağı anlatılan film ve belgeseller yayınlanır. Festivalde çeşitli tanıtım standları da açılmaktadır. İnsanların ilgisini çekecek birçok aktivite ile festival çeşitlendirilir.

Sürdürülebilirlik kavramının toplum tarafından doğru algılanması amaçlanır. Toplumun farkındalığının arttırılması için bu program ortaya çıkmıştır. Dünya iyiye mi gidiyor yoksa kötüye mi sorusunun cevabı bilinmese de festivalin amacı dünyayı iyi yere gidecek şekilde iyiliklerin çoğalmasıdır. Önemli olan toplumların aynı bilince ulaşıp hep beraber bir şeyler yapılacağını idrak etmesidir.

Bodrum Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Serüveni

Yıllardır aynı amaca hizmet eden festival ve kurucuları birçok başarıya imza atmıştır. Ülkenin çeşitli şehirlerinde festivali yaparak farkındalığın ülke çapında artmasını, katılımcıları hem yurt içinden hem de yurt dışından seçerek de dünya çapında farkındalık oluşturulmuştur. Bodrum sürdürülebilir yaşam film festivali 14 yılda çok uzun bir yol almıştır.

Programda günümüze kadar 270 film yapılmıştır. Binden fazla gönüllü katılım sağlamıştır. Altmış binden fazla izleyiciye ulaşmış ve seksen sekiz bin iki yüz elliden fazla izlenme almıştır. İki yüz on performans sanatçısı ve müzisyen katılım sağlamıştır. Dört yüz doksan bir konuşmacı da katkı sağlamıştır. Bodrum’ da başlayan bu güzel akım 14 yılda çok kişiye ulaşma başarısını sergilemiştir.

Festivaller sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğunu düşünen birey ve kuruluşların gönüllü desteğiyle her geçen gün daha da başarılı işler yapmaktadır. Ülkemizde bu tarz bir girişimin olması onur vericidir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çabalayan bir ülke olduğumuz için gurur duymalıyız.

Bodrum sürdürülebilir yaşam film festivali, karmaşık küresel sorunları anlatan belgeseller yanında insanların ürettiği yaratıcı çözümlerden de bahsedilmektedir. Dünyanın her köşesinden ilham verici hikâyeler yer alır. Belgesellerde artan kuraklık, sel, değişen iklim döngüsü, gıda kıtlığı, orman yangınları, eşitsizlik ve buna benzer daha birçok konuda hikâyeler yer alıyor. Gösterimler ücretsiz yapılıyor. Gönüllüler buradan nasıl kar ederiz düşüncesini değil insana odaklanarak sürdürülebilir bir yaşamın nasıl olacağını anlatmaya odaklıdır. Film ve belgesellerin yanında konuşmacıların, müzisyenlerin katıldığı program farklı kollarla aynı ortak paydada buluşmaktadır.

Bodrum Nerede?

Bu güzel gönüllü hareketin başlamış olduğu Bodrum, Muğla’ya bağlı bir ilçemizdir. Ülkenin en güzel bölgelerinden biridir. Yaz ayları ve kış ayları fark etmeksizin turist yoğunluğu yüksek olan bir ilçedir. Bodrum Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir iklime sahiptir. Doğal güzellikleri ve havasıyla, deniziyle, kültürel mirasıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Ayrıca Bodrum; Bodrum sürdürülebilir yaşam film festivali yanında başka festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Uluslararası Bale Festivali, Bodrum Barok Müzik Festivali gibi etkinlikleridir. Hem kültürel hem de geleceğe yönelik birçok etkinliğin ev sahibidir. Bodrum’a ulaşım için havayolu, karayolu, denizyolu kullanılabilir. Muğla’ya 111km, İzmir’e 242 km uzaklıktadır. Festival zamanlarında mevcut turist sayısı bir kat daha artmaktadır.

DİĞER YAZILARIMIZ