• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali

Bodrum Belediyesinin destekleri ve Kumbahçe  mahalle muhtarlığının ev sahipliğinde düzenlenen Halikarnassos iki yaka kültür festivali Nisan ayında pek çok ziyaretçi eşliğinde gerçekleştiriliyor. Renkli görüntülerle başlayan festival birçok turistin de katılımlarıyla daha da şenleniyor. Bodrum ilçe kaymakamı ve belediye başkanının kurdele keserek açtığı festivalin geçen yıl düzenlenen ot festivalinin kapsamının daha da genişletilmesi ile ortaya çıktığını belirttiler.

Bodrum’un çok kültürlü yapısının önemine vurgu yapılan bu festivalde mübadelede değişen nüfus ve Türkiye ile Yunanistan arasında hala devam eden bir ilişki olmasından dolayı her iki yakanın halkının bir arada olmasının bir sembolü olmasından dolayı da büyük bir öneme sahiptir. Her iki yakanın halkının bir araya gelerek kaynaşmasından dolayı farklı bir anlam içeriyor.

Kültürler Arası İletişim

Halikarnassos iki yaka kültür festivali her iki yakada yaşayan iki ayrı kültürün ilişkilerini daima sıcak tutarak daha da yakın ilişkiler içinde olmasını sağlar. Bodrum’un çok kültürlülüğünün devam etmesi adına bir hayli büyük öneme sahip bu etkinlik ile İstanköy ( Kos Adası) ve Kalymnos’dan gelen Yunanistanlı misafirlerin de stant açabiliyorlar.

Bir hayli kapsamlı içeriklerle başlayan festivalde hemen hemen 200 civarında stant açılıyor. Bu stantlarda; el emeği ürünler, takılar, hediyelik eşyalar, deri çantalar, Bodrum’un meşhur sandaletleri, giyim eşyaları ve daha birçok el yapımı tasarımlar gibi oldukça geniş bir yelpazeye sahip ürünlerin yanında Kumbahçe sakinlerinin kendi elleriyle hazırladıkları yiyecekler ve içecekler yer alır.

Festival boyunca katılımcıları başka sürprizler de bekliyor. Sahne sanatlarından Bodrum’un dans oyunları, halk oyunları ekipleri ve bazı özel okulların performanslarını sergilediği birçok etkinlikle buluşma fırsatı bulacaklar. Ayrıca, Yunan ekiplerin de performanslarının yer aldığı festivalde Yunan sirtaki grubu, İstanköy Filarmoni Orkestrası, ve bazı sanatçıların da performanslarını izleme şansını yakalamak mümkün.

Bunların yanında, pek çok söyleşi, atölye ve sergilerle daha da zenginleşen Halikarnassos iki yaka kültür festivali ile birçok orijinal tatları deneyimleme şansını da yakalayabilirsiniz. Merak edenler için Girit yemekleri ve Bodrum’un geleneksel lezzetlerin de tadına bakabiliyorsunuz. Yörede yetişen farklı otlar ve bu otlardan elde edilen yemekleri de merak ediyorsanız bu festivalde mutlaka yer almalısınız.

Bodrum’da Festival Etkisi

Bodrum’da düzenlenen festival bittikten sonra da yankıları devam ediyor. Bodrum’un tanıtılmasına büyük katkılar sağlayan Halikarnassos iki yaka kültür festivali Bodrum’un tanıtılması ve Türk-Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu yıl ikincisi düzenlenen festival geçen yıl ot festivali olarak düzenlenmişti.

Artık Bodrum’un bir markası haline gelen festival, özgün ve zengin içeriği ile çok ses getirdi ve bundan sonra da devam edeceğe benziyor. Türkiye’nin dört bir yanından misafir ağırlayan festival çok güçlü etkinliklere imza attı. Sadece yeme içme ya da sergi değil birçok sportif etkinliklerin de düzenlendiği festivalde İstanköy’den Kumbahçe sahiline yüzme yarışmaları da yapıldı.

Halikarnassos iki yaka kültür festivali döneminde yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Bodrum neredeyse dolup taştı. Hem maddi hem de manevi büyük getirisi olan festivalin iki kültürün dostluğunun pekişmesinde ve yörenin tanıtılmasında son derece etkili olduğu aşikârdır. Daha uzun yıllar bu dostluğun sürmesi ve ilişkilerin sıcak tutulması anlamında festivalin devam etmesi herkesin dileğidir.

Yerel kültürün nesillerden nesile aktarılmasına ve ev hanımlarının üretime teşvik edilmesine önemli ölçüde katkılar sağlayan festival aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesini de barındırmakta. Aynı zamanda, esnafın da yüzünü güldüren bu festival her geçen gün daha da büyümeye devam edecek.

DİĞER YAZILARIMIZ