• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum'da Lahit Mezarı ve İçindeki Eserler

Bodrum'da Bulunan 2400 Yıllık Lahit Mezar Açıldı.

Lahit mezarı, antik çağda insanların ölülerini içine koydukları genellikle toprağın üstünde sergilenen ve çoğunlukla taştan yapılan sandık şeklinde mezarlardır. Günümüzde de hâlen özellikle bazı uygarlıkların devlet büyüklerinin mezarlarında görülebilmektedir. Üzerlerinde çeşitli süslemeler, alçak veya yüksek kabartma şeklinde oyularak yapılan Lahitlere ölü ile birlikte yine ölüye ait mücevheri, değerli eşyaları gibi objelerde konulduğu bilinmektedir.

Lahitler, Antik Çağ ve günümüzde değerli eşyaların konulduğunun bilinmesi ile sık sık mezar soyguncularının saldırılarına uğramış ve tahrip edilmişlerdir. Günümüze kadar özgün halinde korunmuş antik lahit örnekleri çok az sayıdadır.

Bu bahsetmiş olduğumuz Lahit mezarlarının bir örneğinede, Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Yokuşbaşı Mahallesi Cevat Şakir Caddesi’ndeki  Şubat ayında başlayan bir evin temel kazısında 8 Mart tarihinde tarihi eser bulunması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi inşaatı durdurarak kazı ve kurtarma çalışmaları başlatmıştır. Yaklaşık 550 metkarelik alanda bulunan mezarlar  teker teker açılırken M.Ö. 400 yıllarına  ve Kral Mousolos Dönemi’ndeki Karya Uygarlığı’na ait bir lahit mezar bulundu. Mezarlığın içinden çıkan değerli eşyalarında Bodrum müzesinde sergileneceği duyuruldu.

DİĞER YAZILARIMIZ