• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum'un Nereleri Meşhur?

Bodrum'un Nereleri Meşhur?

Dünyada en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Bodrum yerli ve yabancı turistlerin favorisi olan yaz tatillerininde vazgeçilmez adresidir. Bodrum’un nereleri meşhur sorusu ziyaretçilerin hep aklındaki sor işaretleridir. Bizde size bu yazımızda Bodrum nereleri meşhur? Sorusunun yanıtlarını bulacaksınız.

  • Kabak Çiçeği Dolması,

Kabak Çiçeği Dolması, Bodrum başta olmak üzere Ege bölgesinin en meşhur lezzetlerindendir. Bölgeden toplanan taze kabak çiçekleri içerisine doldurulan lezzetli pilav içi ile efsane bir lezzet şölenidir. Zeytinyağlı olarak tüketilir. Çok güzel bir aperatif yemektir. Bodrum’da yer alan restoranların hemen hemen hepsinde da kabak çiçeği dolması bulunmaktadır. Kabak çiçeklerinin açması ile yapılan bir yemek olduğu için yaz sezonu menülerinde tercih edeceğinizi unutmamalısınız.

  • Bitez dondurmacısı,

Bodrum denince kesinlikle ilk önce akla gelen meşhur Bitez Dondurmacısı’dır. Bitez Dondurmacısı Bodrum’un en önemli markalarından olup bölgemizin lezzet konusunda gurur kaynağıdır.  Türkiye’nin birçok yerinde bayiliği olan Bitez Dondurmacısının ilk çıkış noktası Bitezdir. İsminide buradan almıştır. Organik süt ve meyvelerden yapılmaktadır

  • Sebzeli Döner,

Bodrum’un en önemli lezzetlerinden bir diğeri de sebzeli dönerdir. Bodrum merkezde özellikle Barlar sokağında rahatlıkla ulaşılabilen bu döner, sebze ve etin birleşimi ile özel bir uyum sağlamaktadır.  Döner etinin arasına bezelye, patates ve havuç konulmaktadır. Tombik pide veya lavaş arasında sunulan lezzetli ve doyurucu bir öğündür. Sebzeli döner Bodrum’a geldiğinde denenmesi gereken meşhur lezzetlerdendir.

  • Bodrum Kalesi,

Bodrum Kalesinin yapımı 1402 yılında yapılmaya başlanmış olup 1522 yılında tamamlanmıştır. Bodrum’un simgesi olan Bodrum Kalesi tüm Bodrum tanıtımlarında da yer almaktadır. Bodrum kalesi Birinci Dünya Savaşı sırasında savaş esnasında ciddi hasarlar gördüğü için kalenin bir kısmı yıkılmış olup geri kalan yerleri güçlendirilerek günümüze kadar aktarılmıştır. Efsane güzellikteki yer  günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bodrum Kalesinin içinde yer alan Bodrum Su Altı Arkeoloji müzesi Bodrum severlerden yoğun ilgi görmektedir. Bodrum Kalesine girişler ücretlidir. Müze kartı geçerlidir.

  • Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Merkezde yer alan Bodrum Antik Tiyatro, Antik çağın nefes kesici tarihi yerlerindendir.  İçerisinde 13.000 kişilik kapasitesi bulunmaktadır. Birçok konser ve tiyatro etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Yaz mevsiminde düzenlenen birçok açık hava konseri Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleştirilmektedir Klasik Antik Çağın tüm detaylarına sahip olan Bodrum Antik Tiyatro M.Ö. 4.yüzyılda yapılmıştır. Gün içerisinde ziyarete açık olan tiyatro alanına giriş ücretsizdir.

  • Tavşan Adası

Tavşan Adası kuşkusuz Bodrum’un en meşhur yerlerinden biridir. Tavşan Adası, Bodrum Gümüşlük’te yer almaktadır. Ada ismini üzerinde yaşayan binlerce tavşandan almaktadır. Tavşanları sahilde yer alan seyir alanlarından bile görebilirsiniz. Sahil ile deniz arasında yapılan kısa bir yürüyüş ile adaya ulaşım mümkündür. Denizin içinde belirli yerlerde suyun çok sığ olması ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistlere yürüme imkanını tanımıştır.

  • Orak Adası

Bodrum’daki denizlerin içinde en berrak mavinin en güzel tonunu görebileceğiniz yer şüphesiz Orak Adası’dır. Bodrum’da yerli ve yabancı turistlerin favorisi olan tekne turlarının vazgeçilmez adreslerindendir. Orak Adasının eşsiz mavilikteki turkuaz suları görenlerin nefesini kesici bir güzelliktedir. Adaya yaklaşırken karşılaşacağınız keskin kayalıklar adaya çıkışı mümkün kılmamaktadır. Adada herhangi bir yerleşim yeri mevcut değil. Doğasına el değmemiştir. Orak Adasını mutlaka görmelisiniz.

DİĞER YAZILARIMIZ