• +905422370542
  • ₺ TRY
  • $ USD
  • € EUR

Bodrum Kızılağaç ve Yalıçiftlik Koyları

Bodrum Kızılağaç ve Yalıçiftlik koyları, yerli turistlerin son dönemde en çok dikkatini çeken yerler arasındadır. Kendine has güzellikleri ile öne çıkan her iki köye Bodrum’dan arabayla ulaşım sağlanabilir. Bodrum’dan çıktıktan sonra yakın bir konumda olan Kızılağaç ve Yalıçiftlik koyları, genellikle günübirlik ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak son dönemde Kızılağaç ve Yalıçiftlik koylarında köy evi kiralayıp tatil yapan kişilerin sayısı da giderek artmaktadır.

Bodrum Kızılağaç Koyu

Bodrum Kızılağaç köyü, Bodrum’dan çıkışta sağ tarafta uzanan yoldan ulaşılan bir konumdadır. Bodrum’dan çıkarak civardaki koyları gezmek isteyenler ilk olarak Kızılağaç köyü ile karşılaşmaktadır. Kızılağaç köyünde standart köy hayatı dışında pek farklı bir ortam yoktur. Ayrıca yerli ve yabancı turistler Kızılağaç koyunda belirli günlerde kurulan köy pazarından organik meyve ve sebzeleri yeme imkanına sahiptir.

Kızılağaç koyunda sabah kahvaltısı yapabileceğiniz iki adet restoran bulunmaktadır. Şarapçılık ile ünlü olan Kızılağaç’ta şarap tadımı yapılan bazı yerler de vardır. Ayrıca Moğollar grubunun efsane davulcusu Engin Yörükoğlu’nun son yıllarını geçirdiği ve günümüzde müzeye dönüştürülmüş evi Kızılağaç’ta yer almaktadır. Bu müze Kızılağaç köyünde, Yörükoğlu Müzik ve Sanat Evi adıyla kapılarını tüm ziyaretçilerine ücretsiz olarak açmaktadır.

Bodrum Kızılağaç Koyu Özellikleri

Bodrum Kızılağaç Koyu gezilecek yerler konusunda pek çok alternatif sunmaktadır. Özellikle Kızılağaç’ta yerlilerin temek geçim kaynağı mandalina ve zeytin yetiştiriciliğidir. Mandalina bahçelerinin büyüleyici kokusu eşliğinde Kızılağaç’ta sevdikleriniz ile birlikte keyifli bir doğa gezisi yapabilirsiniz. Kültür mirası olarak devam eden deve güreşi şenlikleri de Kızılağaç köyünde yapılmaktadır. Genellikle sonbahar mevsiminde düzenlenen deve güreşi festivaline civar illerden çok sayıda katılımcı olmaktadır.

Bodrum Kızılağaç Motosiklet Yarışları

Bodrum Kızılağaç motor yarışları ile ünlü bir koydur. Özellikle pek çok motosiklet tutkunu, her yıl belirli dönemlerde düzenlenen Kızılağaç motosiklet yarışları için bu bölgeye gelmektedir. Çünkü Kızılağaç koyunun doğası gereği ormanlık alan içinde motosiklet yarışları için özel olarak hazırlanmış bir parkur bulunmaktadır. Buradaki yarışmalar dışında motosikletçiler tatil yapmak için geldiklerinde parkurun tadını çıkarabiliyor.

Bodrum Yalıçiftlik Koyu

Bodrum Yalıçiftlik köyü ise Kargıcak koyundan sonra yer almaktadır. Bölgede turistlerin bir şeyler yiyip içebileceği çok sayıda restoran bulunmaktadır. Yalıçiftlik köyünün asıl ismi Çiftlik köy olarak geçmektedir. Yalıçiftlik, tarihi bir yaşam alanına ev sahipliği yapmaktadır. Yalıçiftlik, özellikle Bodrum’a çok yakın olması sebebiyle yerli turistler tarafından tercih edilmektedir. Tıpkı İstanbul’da hafta sonu tatilcileri olduğu gibi Bodrum’daki hafta sonu tatilcileri de keyif yapıp kafa dinlemek için Yalıçiftlik köyünü tercih etmektedir. Yalıçiftlik, tam köy özelliklerini taşıyan ve muhteşem doğasıyla dikkat çeken bir konumdadır. Muhteşem bir doğaya sahip Yalıçiftlik plajında aileniz ile birlikte keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Bodrum Kızılağaç ve Yalıçiftlik koylarını mutlaka görmeniz tavsiye edilir.

DİĞER YAZILARIMIZ